Provajderi širom sveta sa nestrpljenjem očekuju 2017. godinu, budući da će te godine isključiti svoje GSM mreže, a tri operatera u Singapuru najavila su u toku jučerašnjeg dana da će GSM spektar iskoristiti u sasvim druge svrhe. Prestanak korišćenja GSM mreže će obezbediti veći propusni opseg za brže 3G i 4G tehnologije, ali će istovremeno primorati korisnike starijih uređaja koji zavise od GSM mreža da zamene svoje telefone i počnu sa korišćenjem modernih uređaja. Kada je reč o korisnicima trenutno aktuelnih telefona, oni neće ni primetiti isključenje GSM mreže.