Uprkos tome što je Bill Gates odstupio sa pozicije izvršnog direktora kompanije Microsoft pre gotovo pet godina, njegovo mišljenje je i dalje veoma važno i dalje se sluša, naročito kada je reč o poslovanju kompanije. Upitan nedavno da li je zadovoljan načinom na koji Steve Ballmer vodi ovu kompaniju, Gates je rekao da je Ballmer uradio mnogo sjajnih stvari za Microsoft u poslednjih nekoliko godina, ali da on sam nije zadovoljan nivoom inovacija koje je ova kompanija kreirala u periodu pošto je on sam napustio čelo kompanije. Gates je rekao da su on i Ballmer dve najsamokritičnije osobe u kompaniji i da je sam Ballmer sigurno nezadovoljan inovacijama.