Cisco Systems je predstavio veliku ekološku inicijativu koja uključuje besplatan softver kao pomoć svojim korisnicima koji koriste kompanijine mreže a koji omogućava automatsko isključivanje računara i mreže noću, odnosno kada nisu u upotrebi. Do sledeće godine, Cisco planira da proširi svoju novu tehnologiju, EnergyWise sa ciljem da omogući menadžerima zgrada da kontrolišu osvetljenje, zagrevanje i druge sisteme preko mrežnih uređaja. Softver je u procesu razvoja već neke tri godine i radiće na Cisco Catalyst switching liniji. Softver je dostupan besplatno za postojeće Catalyst korisnike.