Kompanija Microsoft jednostavno nije želela da omogući DirectX 10 grafičke karakteristike na Windows XP sistemima, već je ovu karakteristiku čuvala za Windows Vista-u. Prvobitni razlog koji je Microsoft navodio je bio što je DX10 zahtevao da grafička memorija bude virtalizovana. Međutim nakon toga je kompanija nVidia uspela da implementira ovu neophodnu karakteristiku sa Me II driverima. Ubrzo je Microsoft GPU memorijsku virtuelizaciju načinio potpuno opcionalnom i uklonio poslednju prepreku da DX može da se koristi na XP-u, čime je na fin način naterao korisnike da pređu na Vista-u, kupe novi hardver i onda omogućio karakteristiku na XP-u.