Kompanija Valve je objavila da je Half-Life 2: Epizoda 1, prva igra u trilogiji koja će se završiti do Božića 2007 dostigla zlatni tiraž. Proizvođač je izjavio da ova serija postići bolju prodaju nego Half-Life 2, za koju tvrdi da je prodata u 15 miliona primeraka. Half-Life 2: Epizoda 1 ne zahteva Half-Life 2 da bi se igrala i biće dostupna preko kompanijskog Steam servisa i u prodavnicama za samo $20 od 1-og juna. Prema Valve-u Epizoda 1 je napravljena da je igra individualni igrač i obezbeđuje igranje u vremenu od 4 do 6 sati. Igrači se stavljaju u ulogu Dr. Gordon Freeman-a i suočavaju se sa posledicama svojih postupaka u City-ju 17 i Citadel-i.