DDR2 se približila na korak od radnog takta od 600 MHZ kada je u pitanju jezgro/1200MHz DDR brzina prenosa. Ali, da li su memorijama zaista potrebni hladnjaci i sistemi za hlađenje, tj. da li oni zaista pomažu da se iz memorije izvuku ti poslednji MHz. Koliko ovo zaista pomaže? Kada je isprobano overclockovanje 2×1GB set-a Micron-ovih DIMM-ova deklarisanih kao DDR2-667CL4 bez ikakovog hladnjaka i Crucial Ballistix DIMM set-a istog kapaciteta sa hladnjakom rezultati su bili zbunjujući. Na 1.9V su se oba seta lako overclock-ovala, ali viši naponi nisu omogućavali smanjenje latencije. Stoga se postavlja pitanje jesu li svi ti hladnjaci baš potrebni.