Kada je Steve Ballmer predstavio verziju Windows Vista-e za korisnike u januaru, on je naglasio da je novi operativni sistem kompatibilan sa velikim brojem aplikacija velikih, nezavisnih proizvođača softvera. Ipak, ono što izvršni direktor Microsoft-a nije spomenu jeste to da proizvodi Adobe Systems, IBM, Symantec-a i velikog broja drugih proizvođača nisu dospeli na listu Vista-friendly apliikacija za koje je Microsoft naveo da su u potpunosti sertifikovane za Windows Vista-u ili se u najmanju ruku mogu pokretati bez ikakvih problema na novom operativnom sistemu. Međutim, očigledno je da kompaniju očekuje veliki posao kada je u pitanju Vista kompatibilnost.