Microsoft će predstaviti alat koji treba da pomogne Windows XP korisnicima da prebace ne samo fajlove i podešavanja već i aplikacije na Windows Vista-u kada se operativni sistem pojavi na tržištu. Windows Easy Transfer Companion će se pojaviti u vidu beta verzije kada počne isporuka Vista-e početkom 2007-me. Dodatak za Vista integrisani „Windows Easy Transfer“ je alat koji „podržava transfer preko mrežne konekcije ili Easy Transfer kabla i eliminiše potrebu za manuelnim reinstaliranjem programa kada upgrade-ujete na novi PC“. Microsoft je izdao nekoliko alata koji pomažu migraciju na Vista-u uključujući i alat za kompatibilnost aplikacija.