logo
Redakcija

Prvi Galileov signal primljen

17.01.2006. @ 17:30   #Novost

Prva svemirska letilica u okviru Evropskog sistema za satelitsku navigaciju, Galileo, je ostvarila značajan korak u pravcu obezbeđivanja alociranih frekvencija mreže. Giove-A je u četvrtak izvršila prenos prvog navigacionog signala do zemaljskih stanica u Velikoj Britaniji i Belgiji. Satelit koji je napravljen u Velikoj Britaniji je lansiran 28. decembra sa Kosmodroma Baikonur u Kazahstanu. Nova mreža treba da omogući Evropi razvoj sopstvene verzije Sistema za globalno pozicioniranje SAD. Givoe-A se nalazi u orbiti nekih 23 000 km iznad Zemljine površine. U roku od nekoliko sati nakon lansiranja, inženjeri kompanije Surrey Satellite Technology Ltd. (SSTL) su započeli sa aktiviranjem njenih funkcija i obezbeđenjem pune operativnosti. U četvrtak je prvi put poslat signal sistema Galileo iz svemira ka Zemlji.

© 2026 CEDENS COMPANY d.o.o.
coded with by Kalinić Milan