logo
Redakcija

Prvi petaflop superračunar već zastareo

03.04.2013. @ 10:00   #Novost

IBM Roadrunner koji je bio najbrži superračunar relativno skoro, odnosno u junu 2009. godine, i prvi superračunar koji je dostigao 1 petaflopa performansi, je sada već zastareo i biće ugašen. Ovaj primer superračunara koji je vredeo $120 miliona i koji je imao životni ciklus od samo pet godina bi mogao da bude primer besmislenosti izgradnje ovakvih super računara. Međutim, imajući uvidu da je ovaj računar zastareo njegovo gašenje će vlasnicima u stvari uštedeti sredstva. Roadrunner je izgrađen u Los Alaomos nacionalnoj laboratoriji sa primarnim ciljem modeliranja propadanja zaliha nuklearnog oružja.

© 2026 CEDENS COMPANY d.o.o.
coded with by Kalinić Milan