U IBM-u tvrde da imaju sva potrebna sredstva za dodatna istraživanja na atomskom nivou koja bi mogla da donesu značajne rezultate u oblasti čuvanja podataka na stonim uređajima. Možda če čak biti moguće prestići Moore-ov zakon. Istraživači u IBM-u su razvili novu tehniku za kontrolu magnetizma na svom osnovnom, atomskom nivou, veliko otkriće koje će izazvati pojavu novih oblika čuvanja podataka i čak mikroskopskih računara. Koristeći ovu tehniku moguće je pozicionirati atome i kontrolisati njihovu magnetnu interakciju unutar precizno projektovanih struktura. To omogućuje istraživanje čuvanja podataka i računanja u potpuno novim dimenzijama. Novi metod počiva na tehnologiji nazvanoj "spektroskopija pobude spina". Ključan element u ovim istraživanjima je mikroskop koji može da generiše magnenta polja do 140,000 puta jača od sile zemljine teže.