Proizvođač Linux-a Red hat najavio je u ponedeljak da je ušao u pregovore o kupovini firme JBoss, proizvođača middleware-a, odnosno softvera koji povezuje nejednake sisteme i aplikacije i omogućuje brži i jeftiniji razvoj. Red hat će platiti 350 miliona dolara u gotovini i akcijama za kompaniju i dodatnih 70 miliona po preuzimanju JBoss-a. Ovom kupovinom Red hat će se okrenuti servisno-orijentisanim arhitektirama (SOA) u cilju omogućavanja pokretanja web aplikacija sledeće generacije na jeftinim javno dostupnim platformama. JBoss ima sličan model poslovanja kao i Red Hat, nudeći usluge i podršku za svoje javno dostupne middleware aplikacije. Red hat i JBoss su potpuno složni u verovanju da javno dostupan razvojni model nastavlja da menja ekonomiju IT poslovanja u korist korisnika, kako kaže generalni direktor Red hat-a Matthew Szulik.