SIM kartica, onakva kakvu je mi poznajemo, mogla bi da postane deo istoriju. Kompanije Apple i Samsung trenutno su u pregovorima sa provajderima usluga mobilne telefonije sa ciljem da se zajedničkim naporima razvije i implementira novi standard SIM kartice koji bi u velikoj meri pojednostavio i olakšao promenu provajdera ovih usluga. Novi standard se naziva ugrađeni SIM, odnosno, e-SIM, a navodi se da bi ovakva kartica uvek bila postavljena unutar telefona i korisnicima pružala mogućnost da vrše izmenu provajdera bez potrebe za novom karticom, umesto toga da korisnik bude ograničen na jednog provajdera, kao što je to sada slučaj.