Kompanija Sun je objavila da će postati prvi glavni proizvođač 10 gigabit-nih Ethernet mrežnih kartica. Sun je radio na projektu nazvanom Neptune veći deo 2006-te godine, a koji će predstaviti 10GbE uređaje tržištu i to najpre na sopstvenim sistemima kompanije. Prema Sun-u, njegov 10GbE adapter je takođe prvi koji koristi multi-threading tehnologiju. Kompanija navodi da novi 10GbE mrežni adapter koristi njen ugrađeni ASIC za prenos podataka. Sun-ov 10GbE adapter šalje podatke preko optičkih vlakana umesto tipičnog Cat5 Ethernet kabla koji se koristi u današnjim mrežnim okruženjima.