Zanimljivo usporavanje mrežnih performansi koje je primećeno od strane velikog broja korisnika operativnog sistema Windows Vista predstavljalo je jednu od najčešće spominjanih tema u poslednje vreme. Microsoft je objavio da je do toga došlo usled jedne od karakteristika Vista-e koja je prvenstveno namenjena za Media Player na teret mreže i sistemskih resursa. Efekte ove karakteristike otkrio je Microsoft-ov inženjer za sigurnost, Mark Russinovich, koji je objasnio da su u toku radovi sa MMCSS timom koji bi trebalo da se postara da se ovako nešto više ne događa.