

Ovaj pristup nije alat za optimizaciju procesa, već način razmišljanja koji podstiče inovacije i dugoročni rast. Reč ili bolje reći kovanica Kaizen dolazi iz japanskog jezika i sastoji se od dva dela: kai (promena) i zen (na bolje). Ova filozofija naglašava stalno unapređenje u svim aspektima poslovanja – od proizvodnje, preko logistike do menadžmenta, sa posebim akcentom na stvaranje pozitivne organizacione kulture.
Svaki iskusan i uspešan menadžer zna da je pozitivna organizaciona kultura ključna za uspešno poslovanje i konstantan napredak. Pravilno implementirana Kaizen metodologija obuhvata bukvalno sve zaposlene u kompaniji, bez izuzetka. Jedna od najznačajnijih karakteristika Kaizen pristupa je da se poboljšanja implementiraju postepeno, kroz male, ali konstantne promene koje dovode do velikih rezultata na duže staze.
Uvođenje Kaizen metodologije u kompaniju donosi niz konkretnih prednosti. Pre svega pomaže nam da eliminišemo rasipanja iz naših procesa i na taj način povećamo efikasnost. Kaizen identifikuje i eliminiše nepotrebne korake u procesima, što smanjuje troškove i ubrzava proizvodnju. U japanskoj industriji, ovaj pristup se često primenjuje uz pomoć Lean metodologije i njegovih alata. Takođe, Kaizen podstiče zaposlene na svim nivoima da učestvuju u poboljšanjima, dajući im priliku da aktivno doprinesu poslovnim rezultatima.
Kaizen omogućava kompanijama da budu agilne, brzo reaguju na promene i održavaju konkurentsku prednost, a kroz stalne analize i optimizaciju, pomaže u smanjenju defekata i povećanju kvaliteta proizvoda. Mnoge globalne kompanije poput Toyote, Honde i Sony-a koriste ovaj pristup kako bi osigurale vrhunski kvalitet svojih proizvoda.
Kaizen nije metoda, već filozofija, način razmišljanja koji može transformisati svako poslovanje. Ova filozofija primenjiva je bukvalno svuda, kako u košenju travnjaka kod kuće tako i u proizvodni delova za svemirske letilice. Kompanije koje ga uspešno implementiraju postižu veću produktivnost, bolji kvalitet i veću konkurentsku prednost. Ključ uspeha leži u kontinuiranom unapređenju i angažovanju celog tima u procesu promene.